22/07/2024
דף הבית / בלוג / מעקב ראשון מסוגו אחרי מטופלי קנביס רפואי

מעקב ראשון מסוגו אחרי מטופלי קנביס רפואי

מיזם מעקב גדול וראשון מסוגו אחרי מטופלי קנביס רפואי הושק בחודש שעבר (נובמבר 2019) באנגליה. את הפרויקט, Project TWENTY21, יזם הארגון Drug Science, מרכז מחקר ללא מטרות רווח השואף לשנות את מדיניות הסמים בעזרת מחקר מדעי. מטרת הפרויקט היא לרשום 20,000 מטופלים הסובלים ממגוון רחב של מצבים רפואיים, ובעזרת התוצאות – לשכנע מקבלי החלטות להרחיב את מעגל המטופלים בקנביס רפואי.

קנביס

הארגון Drug Science נוסד ב-2010 על ידי פרופסור דייוויד נאט (Nutt), לשעבר יועץ בכיר לענייני סמים לממשלה הבריטית, שפוטר ממשרתו בשל דעותיו הלא שגרתיות על שימוש בסמים (הוא טען, בין היתר, כי השימוש באקסטזי ו-LSD מזיק פחות מאלכוהול). בארגון פעילים חוקרים ממגוון התמחויות, והם שואפים להרחיב את המחקר על השפעות ונזקי הקנביס, בלי תלות מסחרית או פוליטית.

פרויקט Twenty21 פונה אל חולים במחלות ותסמונות שונות שמצבם לא השתפר לאחר טיפולים קונבנציונליים:

  • כאב כרוני
  • הפרעות חרדה
  • אפילפסיה
  • טרשת נפוצה
  • תסמונת פוסט טראומה (PTSD)
  • התמכרות
  • תסמונת טורט

הפרויקט ישתמש בנתונים בזמן אמת כדי לתעד את היעילות של קנביס רפואי על המצבים האלה, וכן את  בטיחות הטיפול, השפעתו על איכות ותוחלת החיים של המטופלים ועל החוויה האישית של המטופלים. כל המטופלים יקבלו קנביס רפואי במחיר מסובסד.

בבריטניה, שבה נערך הניסוי, קנביס רפואי הוא חוקי מאז 2018, אבל מאז שינוי החוק פחות מ-20 חולים קיבלו מרשם לתרופה. חולים רבים לא עומדים בעלויות הגבוהות של קבלת מרשם במרפאות פרטיות, ואחרים אף מסתכנים בעברה על החוק ופונים לשוק השחור. 

עורכי המחקר מקווים שתוצאותיו ישנו את הגישה לגבי שימוש בקנביס רפואי בקרב שירות הבריאות הלאומי (NHS), רופאים ומטופלים פוטנציאליים, וכן יעודד מדינות נוספות באיחוד האירופי לערוך מחקרים דומים.

Check Also

קנביס וחרדה

האם קנאביס מפחית או מגביר חרדות?

אנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני חרדה. מה אומר המחקר על השפעת הקנביס על חרדות? ובאילו מצבים קנביס עלול להגביר חרדות?