22/07/2024
דף הבית / בלוג / קנביס רפואי לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

קנביס רפואי לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

מעשני גראס לרוב אינם נתפסים כמופת לתפקוד קוגניטיבי גבוה, אבל רבים מהם מוכנים להישבע בהשפעה החיובית של הקנביס על יכולות הריכוז שלהם.

בשנים האחרונות גם חוקרים התחילו לבחון את היעילות של הקנביס כתחליף לתרופות מרשם להפרעות קשב וריכוז.

הפרעת קשב ריכוז והיפראקטיביות, או בקיצור הפרעת קשב (ADD/ADHD), היא הפרעה נוירו-התפתחותית השכיחה בקרב 5%–10% מהאוכלוסייה ומתאפיינת בחוסר ריכוז, פעלתנות-יתר ואימפולסיביות. הפרעות קשב יכולות להוביל לקשיים במערכות יחסים ולפגוע בתפקוד בלימודים ובעבודה, בלי קשר ליכולות הקוגניטיביות.

להתפתחות הפרעות קשב יכולים להיות כמה גורמים. לרוב ההפרעה מיוחסת למחסור בדופמין, מוליך עצבי האחראי על העברת מסרים בין תאי עצבים במוח ומשפיע על כמה תפקודים קוגניטיביים בהם זיכרון, קשב, ריכוז ולמידה.

קנביס והפרעות קשב

 

קנביס וטיפולים קונבנציונליים בהפרעות קשב

הטיפול המקובל בהפרעות קשב לרוב כולל תרופות מרשם ממריצות כמו ריטלין וקונצרטה. התרופות האלה עוזרות באיזון רמות הדופמין, אבל ההשפעה שלהן היא מוגבלת לטווח הקצר ויכולות להיות להן תופעות לוואי לא נעימות. כדי להימנע מתופעות הלוואי האלה, בעלי הפרעות קשב רבים משתמשים בקנביס במקום. תאורטית, זהו פתרון מעשי מכיוון שלקנביס יש אותה השפעה על רמות הדופמין כמו לתרופות מרשם. מבחינה חוקית, קנביס עדיין לא הוכר כתרופה לטיפול בהפרעות קשב.

 

מחקרים על קנביס והפרעות קשב

במחקר שנערך בארצות הברית ב-2013 רואיינו כ-2,800 משתמשי קנביס. הממצא העיקרי היה שרבים מהם דיווחו על עלייה בסימפטומים של הפרעות קשב בימים שהם אינם צורכים קנביס. תוצאות המחקר תמכו בהשערה שיש קשר בין קולטני קנבינואידים ומערכת הוויסות והובילו למחקרים נוספים בנושא.

ב-2015 נערך בגרמניה מחקר נוסף שבדק את הקשר בין קנביס והפרעות קשב על 30 מבוגרים שאובחנו כבעלי הפרעות קשב ולא הגיבו לטיפול תרופתי קונבנציונלי. כל המשתתפים במחקר דיווחו על שיפור בסימפטומים השונים, בהם קשיי ריכוז ואימפולסיביות, וכמה מהמשתתפים דיווחו על שיפור באיכות השינה. למרות המדגם הקטן, החוקרים סיכמו כי קנביס היא תרופה יעילה להפרעות קשב, במיוחד עבור כאלה שמצבם לא השתפר בעקבות טיפולים קונבנציונליים.

 

האם אפשר לקבל רישיון לקנביס רפואי בגלל הפרעות קשב?

נכון להיום, מי שצורך מריחואנה כדי להקל על הסימפטומים של הפרעות קשב עושה את זה על דעת עצמו, בלי שקיבלו אישור רפואי לכך. התומכים בקנביס רפואי מקווים כי בעתיד המחקר יוכיח את היעילות והבטיחות של השימוש בקנביס לטיפול בהפרעות קשב והוא יוכר כתרופה לגיטימית.

 

 

Check Also

קנביס וחרדה

האם קנאביס מפחית או מגביר חרדות?

אנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני חרדה. מה אומר המחקר על השפעת הקנביס על חרדות? ובאילו מצבים קנביס עלול להגביר חרדות?