24/05/2024
דף הבית / בלוג / קנביס רפואי לטיפול בפיברומיאלגיה

קנביס רפואי לטיפול בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה, או בשמה העברי דאבת השרירים, היא תסמונת כרונית התוקפת בין 2% ל-4% מהאוכלוסייה, לרוב נשים, ומאפייניה הם כאב כרוני בכל חלקי הגוף, נוקשות באיברים, עייפות תמידית, הפרעות שינה, חולשה כללית, כאבי ראש, בעיות עיכול, חרדה וקשיי ריכוז. בגלל הכאבים והתשישות, הסובלים מהמחלה יכולים להתקשות במילוי מטלות יום-יומיות פשוטות, ורבים מהם ינסו להיעזר בקנביס כדי להקל על אי הנוחות הכללית ולשפר את איכות החיים.

הגורמים לפיברומיאלגיה אינם מוסכמים, ויש כמה תאוריות לגבי מקורות התסמונת. לפי אחת ההשערות, פיברומיאלגיה קשורה למחסור במערכת האנדוקנבינואידית, שתפקידה לקשר בין המוח, האיברים, רקמות חיבור, בלוטות ותאי מערכת החיסון. המטרה העיקרית של המערכת היא להגיע להומאוסטאזיס, כלומר להביא את הגוף למצב של איזון פנימי למרות הפרעות חיצוניות.

לכן, שיבושים במערכת האנדוקנבינואידית יכולים להשפיע לרעה על הבריאות ועל איכות החיים. חוסר איזון כזה יכול לגרום לכל מיני בעיות ולפגוע במצב הרוח, איכות השינה, בריאות מערכת העיכול, עוויתות בשרירים ועוד, סימפטומים האופייניים לסובלים מפיברומיאלגיה.

קנביס לפיברומיאלגיה

 

האם קנביס רפואי יכול לשמש כטיפול בפיברומיאלגיה?

ב-2014 נערך משאל באינטרנט בקרב יותר מ-1,300 חולי פיברומיאלגיה לגבי האפקטיביות של תרופות מרשם לפיברומיאלגיה. בהשוואה ליתר התרופות קנביס קיבל את הדירוג הגבוה ביותר.

קנביס ופיברומיאלגיה - מחקר

תמונה: nationalpainreport.com

שליש מהמשתתפים במשאל דיווחו שהם משתמשים בקנביס רפואי.

62% מהמשתמשים בקנביס תיארו את התרופה כאפקטיבית ביותר לטיפול בפיברומיאלגיה. לשם השוואה, התרופות האחרות הוגדרו אפקטיביות אחרות רק על ידי 8%–10% מהמשתמשים.

33% דיווחו כי השימוש בקנביס עזר במעט, ורק 5% אמרו שקנביס לא עזר בכלל. לעומת זאת, כשנשאלו על תרופות המרשם בין 60% ל-68% מהמשתמשים ענו כי הן לא עזרו בכלל.

מחקר משנת 2008 בחנו את השפעתו של קנביס סינתטי לטיפול בכאב אצל חולים בפיברומיאלגיה. במחקר השתתפו 40 חולים והם קיבלו מינונים של קנביס סינתטי או תרופת דמה במשך ארבעה שבועות. בתום המחקר דיווחו החוקרים על ירידה משמעותית בסימפטומים של כאב, חרדה ושיפור בתפקודים היומיומיים של המשתתפים בקבוצת הניסוי. הקנביס הסינתטי נמצא כאפשרות טיפול מועילה עבור חולי פיברומיאלגיה, סיכמו החוקרים את הממצאים.

מחקר דומה נערך ב-2012 ובו השתתפו 54 חולים בפיברומיאלגיה, חצי מהם משתמשי קנביס, והם דיווחו על מצבם הבריאותי והנפשי שעתיים אחרי צריכת קנביס. המשתמשים בקנביס דיווחו על הקלה משמעותית בכאב ובנוקשות, על עלייה ברוגע ובנטייה להירדם ועל שיפור כללי במצבם הגופני והנפשי. החוקרים המליצו להמשיך ולחקור את התועלת שיש לקנביס לחולי פיברומיאלגיה ואת הקשר שבין המערכת הקנבינואידית לבין התסמונת.

קנביס רפואי לחולי פיברומיאלגיה בישראל

ב-2014, בעקבות נייר עמדה של איגוד הראומטולוגים, אישר משרד הבריאות להוסיף את פיברומיאלגיה לרשימת המחלות המאפשרות לקבל רישיון לקנאביס רפואי. לפי הנחיות משרד הבריאות האישור ניתן לחולים לאחר מיצוי כל הטיפולים הקונבנציונליים.

Check Also

קנביס וחרדה

האם קנאביס מפחית או מגביר חרדות?

אנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני חרדה. מה אומר המחקר על השפעת הקנביס על חרדות? ובאילו מצבים קנביס עלול להגביר חרדות?