25/05/2020
דף הבית / בלוג / מה היתרונות של קנביס רפואי לנשים?

מה היתרונות של קנביס רפואי לנשים?

אישה נוטלת בממוצע במשך חייה עשרות אלפי כדורים ובהם אנטיביוטיקה, אמצעי מניעה, משככי כאבים, תרופות לאיזון הורמונלי, לשיפור מצב הרוח, להקלה על כאבי ראש ועוד. לתרופות הללו תופעות לוואי מגוונות, פיזיות ורגשיות, והפתרון לתופעות הלוואי הוא לרוב כדורים נוספים.

האם כל התרופות הללו הכרחיות? חסידי הקנביס הרפואי טוענים שלא רק שניתן להפחית באופן משמעותי את כמות התרופות שנשים נוטלות, אלא ניתן גם לפתור בעיות של התמכרות לתרופות, בזכות הקנביס.

תרופות

הטענה הזו מגובה במאות מחקרים. הקנבואידים (החומר הפעיל בקנביס) מגיבים עם קולטנים הנמצאים במערכת העצבים, ריאות, כבד, מעיים, כליות, רקמות לימפתיות, טחול, שחלות וברחם. הקולטנים קשורים בתהליכים קוגניטיביים, רגשיים, מוטוריים, תחושתיים ואנדוקריניים, והתגובה עם הקנבואידים היא שהופכת את הקנביס הרפואי לתרופה בעלת יכולת השפעה עצומה על נשים במגוון גילים ובכל שלבי חיים.

קנביס רפואי וכאבים "נשיים"

בשנות הפוריות נשים חוות שינויים הורמונליים רבים והם משפיעים על תחושתן הפיזית והנפשית. שחרור הורמונים לקראת הווסת ובמהלכה מגרה את שרירי הרחם וגורם להתכווצויות. כ-80% מהנשים סובלות מתופעות גופניות ורגשיות לפני ובמהלך ימות הווסת. הן מדווחות על כאבים, תנודות במצב הרוח, עצבנות, בכי לא מוסבר, כעס, רעב לא נשלט, חולשה, עייפות, בחילות, כאבי ראש ועוד, ועבור 5-10% מהנשים התופעות עוצמתיות עד כדי שיבוש נהלך חייהן. 10% מהנשים סובלות מאנדומטריוזיס או משחלות פוליציסטיות, ואלה גורמים לכאבים חזקים בזמן הווסת או הביוץ, דימום כבד, כאבים בזמן קיום יחסי מין, תשישות, כאבים כרוניים ובעיות פוריות.

הקנביס מרפה את השרירים, מפחית את עוצמת ההתכווצויות, מקל על בחילות ומשפר את איכות השינה של אותן נשים, והתוצאה היא רמות אנרגיה גבוהות יותר, איזון הורמונלי והפחתת הכאבים. בנוסף, הקנביס מסייע בייצוב מצב הרוח ומפחית תחושת עצבות ודכאון בימים לקראת הווסת. בכל הקשור בטיפול הורמונלי, מצטרף לשימוש המסורתי בקנביס מיובש, מאכלים ושמנים, גם שימוש במשחות מקומיות המכילות את הקבנואיד THC (למריחה על הבטן), מדבקות עוריות, ונרות רקטאליים או וגינאליים.

הקנביס גם נמצא כמשפר את איכות חייהן של נשים הסובלות מתופעות של גיל המעבר. נשים דיווחו על הפחתה משמעותית בגלי החום, שיפור מצב הרוח ואיזונו, הגברת רמות אנרגיה ושיפור איכות השינה. מדבקות עוריות המונחות באזור האגן משחררות את הקנבואידים ישירות אל מערכת הרבייה ומביאות להקלה מהירה ויעילה לתסמינים.

קנביס רפואי ונשים

קנביס ובריאות הנפש

בהשוואה לגברים, לנשים יש סיכוי גבוה ב-40% לסבול מדיכאון, וכפליים סיכוי ללקות בתסמונת פוסט טראומה. 40% מהן חוות דרגה כלשהי של דיכאון אחרי לידה או חרדה סביב ההורות, ורבות שרויות במתח וחרדה במקום העבודה.

קנביס רפואי מסייע בהתמודדות עם דיכאון, חרדה חברתית ופוסט טראומה (PTSD). שימוש בקנביס רפואי מונע את תופעות הלוואי של טיפול תרופתי, כגון עייפות, תשישות, התקפים אפילפטיים, אי סדירות לב, התמכרות ועוד. מטופלות מדווחות על ירידה משמעותית במחשבות אובדניות, שיפור בשינה, רגיעה והפחתת חרדות. התנהגויות של הימנעות, התרגשות יתר ושחזור הטראומה פסקו אצל יותר מ-75% מהמטופלות בעקבות השימוש בקנביס רפואי.

קנביס ובריאות העור

בין אם אקנה נגרם מסיבות הורמונליות, ובין אם מדובר בגנטיקה, אקלים לח, לחץ או חרדה, מוצרי טיפוח על בסיס קנביס מסייעים לנשים בשמירה על לחות העור, מונעים פגיעה של רדיקלים חופשיים בתאים ומייצבים את ייצור השמן בעור. בשנים האחרונות חלה עליה משמעותית במכירת קרמים ומוצרי טיפוח המכילים קנביס. בין המוצרים שניתן לקנות נמצאים סבונים, בשמים, מלחי אמבטיה, ועוד שלל מוצרים המבטיחים, וברובם גם מקיימים, זוהר ובריאות לעור.

קנביס ויחסי מין

מאז שנות השביעים וימות ילדי הפרחים נמצא קשר הדוק בין קנביס והנאה ממין. שימוש בחומרי סיכה המכילים קבנואידים מגביר את הנאתה של האישה מיחסי המין, משחרר ומרפה את שריריה, ועישון קנביס מוריד את העכבות. בעקבות השימוש במוצרי קנביס שונים נשים מדווחות על יחסי מין מוצלחים ומענגים יותר; ומחקר של The Journal of Sexual Medicine הראה שתדירות תכיפות יחסי המין עולה עם השימוש בקנביס רפואי. נשים מדווחות כי הן חשות טוב יותר עם עצמן, עם גופן ועם יכולותיהן המיניות, ומספרות על הנאה מוגברת של בני/בנות זוגן מיחסי המין בעקבות השימוש שלהן בקנביס הרפואי.

שליטה על הבריאות  

סקר של BDS Analytics חקר יותר מעל 10,000 נבדקים על אודות הרגלי צריכת הקנביס שלהם. התוצאות היו מפתיעות: 37% מהנשים ציינו ששימוש בקנביס נותן להן תחושה של שליטה על בריאותן האישית. עבור 25% מהנשים השימוש בקנביס הוריד באופן ניכר את השימוש בתרופות מרשם בעוד ש- 33% ציינו כי צמצמו משמעותית את השימוש בתרופות ללא מרשם. הנשים דיווחו כי שימוש בקנביס הפחית משמעותית את צריכת האלכוהול שלהן ואת השימוש בתרופות נגד דיכאון.

Check Also

מחירי קנביס רפואי

השוואת מחירי קנביס רפואי בעולם

מחיר הקנביס הרפואי היה אחד הטריגרים למחאה שהתעוררה נגד הרפורמה של משרד הבריאות. מה מחיר הקנביס הרפואי במדינות אחרות?