31/05/2020
דף הבית / בלוג / תמיד יש פעם ראשונה: מורה נבוכים לרזי הקנביס

תמיד יש פעם ראשונה: מורה נבוכים לרזי הקנביס

שוקלים לנסות בקנביס רפואי אבל אין לכם מושג ירוק (no pun) מה הצעד הראשון שעליכם לעשות? במיוחד עבורכם כתבנו את המדריך השלם למשתמש הקנביס המתחיל

בשנת 1996, בתום מאבק משפטי שנמשך שלוש שנים, הונפק לראשונה בישראל רישיון לשימוש בקנביס רפואי. הרישיון ניתן באופן חריג לחולה אסטמה בן 60 מתל אביב, שפרץ את הדרך לעשרות אלפי חולים נוספים. פריצת הדרך המשמעותית הבאה בתחום התרחשה ב-2004, כשד"ר יהודה ברוך (שכיהן בזמנו כמנהל "המרכז הרפואי לבריאות הנפש אברבנאל") העניק לראשונה רישיון לגידול ביתי של קנביס רפואי.

עד סוף 2017 כ-30,000 ישראלים החזיקו ברישיון לשימוש בקנביס רפואי ולפי ההערכות עד סוף השנה הנוכחית, כ-10,000 נוספים יצטרפו אליהם. במהלך שני העשורים האחרונים חל שינוי משמעותי ביחס לקנביס הרפואי הן במשרד הבריאות והן בקרב הציבור הרחב וכיום הסגולות הבריאותיות הרבות של הצמח כבר לא מוטלות בספק.

קנביס רפואי - מדריך למשתמש

הצעד הראשון: עמידה בהתוויות הרפואיות לקבלת רישיון קנביס

כדי לקבל רישיון לשימוש בקנביס רפואי ממשרד הבריאות, יש תחילה לוודא שהמטופל סובל מבעיה רפואית הכלולה ברשימת ההתוויות המתעדכנת מעת לעת. כך לדוגמה ב-2013 נוספו לרשימת ההתוויות מחלת פרקינסון ותסמונת טורט וב-2014 נוספה לרשימה תסמונת בתר-חבלתית (PTSD). בנוסף ניתנים כיום רישיונות לחולים במחלות מעי דלקתיות (קרוהן וקוליטיס כיבית), למטופלים הסובלים מכאב נוירופתי ממקור אורגני ברור, למטופלים הסובלים מאפילפסיה ועוד.

יש רק להבין כי לא כל חולה הסובל מקרוהן או מאפילפסיה למשל, זכאי לקבל רישיון לשימוש בקנביס רפואי באופן אוטומטי. כך לדוגמה חולה בטרשת נפוצה יוכל לקבל את הרישיון רק אם הוא סובל ממצבים ספסטיים שלא הגיבו לטיפולים המקובלים. באופן דומה, מטופלים הסובלים מתסמונת טורט יוכלו לקבל את הרישיון רק אם הם סובלים מהפרעה תפקודית משמעותית בחיי היומיום והתנסו בעבר בטיפולים המקובלים.

הצעד השני: קבלת המלצה מרופא מומחה

אם אתם עומדים באחת מההתוויות באפשרותכם לפנות לרופא מומחה שמוסמך להעניק רישיונות לשימוש בקנביס רפואי. נכון להיום פועלים בישראל יותר מ-100 רופאים שהשלימו קורס מיוחד והוסמכו להענקת רישיונות מטעם משרד הבריאות. כדי לאתר רופא שמוסמך להעניק רישיונות, עליכם לפנות לרופא המשפחה שלכם או לרופא המומחה המטפל בבעיה הספציפית ממנה אתם סובלים. אם הרופא שמוסמך להעניק רישיונות יחליט שהשימוש בקנביס רפואי יביא לכם תועלת, תתבקשו למלא טופס אלקטרוני ולשלוח אותו לאישור משרד הבריאות. תהליך האישור נמשך לכל היותר 70 יום אך בהחלט יכול להסתיים תוך זמן קצר יותר.

קנביס רפואי - המלצת רופא

חשוב לציין כי גם אם הבעיה שממנה אתם סובלים לא מופיעה ברשימת ההתוויות, עדיין ישנו סיכוי שתוכלו לקבל רישיון לשימוש בקנביס רפואי. לצורך כך הרופא הממליץ צריך לנמק את הבסיס לסברה שהשימוש בקנביס רפואי עשוי להועיל לכם ולצרף לנימוקים אסמכתאות רפואיות מקובלות. לאחר קבלת הרישיון יהיה עליכם להגיע לפגישת ביקורת אחת לשלושה חודשים במהלך השנה הראשונה, ולאחר מכן אחת לחצי שנה.

אילו זנים קיימים כיום בשוק?

נכון לכתיבת שורות אלה נמצאים בשימוש בישראל כ-100 זנים שונים של קנביס, והם נוצרו מהכלאות בין שלושה תתי-מינים מרכזיים: קנביס סאטיבה, קנביס אינדיקה וקנביס רודראליס. הזנים החדשים שנוצרו במהלך השנים, נבדלים אלו מאלה בעיקר בריכוז החומרים הפעילים המצויים בהם, בדגש על THC (המרכיב הפסיכואקטיבי המרכזי בקנביס) ו-CBD (חומר אנטי דלקתי ומשכך כאבים המצוי בקנביס). כך למשל חברת תיקון עולם מספקת בין היתר זן שנקרא "שירה", המכיל 16.4% THC (ללא CBD) וזן הנקרא "רפאל", המכיל אחוז אחד בלבד של THC ו-20 אחוזים של CBD.

למרכיבים הפעילים שבצמח השפעות שונות על המטופל, ולכן לאחר תהליך התאמה מסודר כל מטופל מקבל את הזן הרלוונטי ביותר עבורו בהסתמך על הבעיות שמהן הוא סובל, אורח החיים שלו, ההעדפות האישיות שלו ועוד. בהזדמנות זו נציין כי ככל הנראה בקרוב ייפסלו לשימוש רבים מהזנים הנמכרים כיום בישראל.

כיצד צורכים קנביס רפואי?

רוב צרכני הקנביס נוהגים לעשן את הצמח אך זוהי בפירוש לא הדרך היחידה לצרוך קנביס. שיטות נוספות שמשיגות אפקט דומה הן שאיפה של אדי קנביס (באמצעות מכשיר אידוי ייעודי), בליעת טבליות קנביס וטפטוף של שמן קנביס מתחת ללשון (את השמן ניתן גם לטפטף על פרוסת לחם למשל). לכל אחת מהשיטות היתרונות והחסרונות שלה ושיטה שמתאימה כמו כפפה ליד למטופל אחד, לאו דווקא תתאים לאחר. אי לכך לפני שתקבלו את הקנביס בפעם הראשונה, תותאם לכם השיטה הרלוונטית אליכם באופן אישי.

כל הדרכים להשתמש בקנביס רפואי>>

 

כיצד מקבלים את הקנביס הרפואי לאחר השגת הרישיון?

בימים אלה אנחנו נמצאים בעיצומה של רפורמה מרחיקת לכת בתחום הקנביס הרפואי: עד לאחרונה יכלו המטופלים לקבל את הקנביס הרפואי אך ורק ישירות מהחברות שאחראיות לגידול הצמח, בתחנות חלוקה ברחבי הארץ או במשלוח. החל מה-20 באפריל (2018) החלו בנוסף לשווק את מוצרי הקנביס הרפואי ב-22 בתי מרקחת ברחבי הארץ. לפי התכנית שמטרתה לארגן מחדש את מערך הקנביס הרפואי בישראל, המטופלים יוכלו להמשיך לקבל קנביס במשלוח או בתחנות החלוקה עד אוקטובר 2018 בלבד. לאחר מכן, יוכלו לקבל את הקנביס אך ורק בבתי המרקחת השונים שיוסמכו לכך.

השורה התחתונה

משנה לשנה הסגולות הרפואיות של צמח הקנביס מקבלות אישוש מדעי במחקרים קליניים המבוצעים בישראל ובמדינות רבות נוספות ברחבי העולם. נכון להיום במדינת ישראל חיים עשרות אלפי מטופלים הנהנים משיפור במצבם הודות לקנביס הרפואי, החל מחולים אונקולוגיים המתמודדים עם כאבים קשים, דרך ילדים הסובלים מהתקפים אפילפטיים חמורים וכלה בסובלים ממחלות מעי דלקתיות.

כבר היום ניתן לקבל קנביס רפואי בבתי המרקחת בישראל, בדומה לאופן שבו מקבלים את רוב התרופות המקובלות, לאחר השלמת תהליך קבלת הרישיון הנמשך מספר שבועות. לבירור הזכאות שלכם לרישיון ולקבלת פרטים נוספים בנושא, צרו קשר עם רופא המשפחה שלכם או עם הרופא המומחה המטפל בכם ויפה שעה אחת קודם.

 

Check Also

קנביס רפואי בעבודה - שמן ותפרחת

קנביס רפואי במקום העבודה

מה אומר החוק לגבי עישון או אידוי של קנביס רפואי בזמן העבודה? ואיך תדברו עם המעסיק על הפסקות עישון קנביס?