22/07/2024
דף הבית / בלוג / חברת Gynica חוקרת את ההשפעה של קנביס רפואי על אנדומטריוזיס

חברת Gynica חוקרת את ההשפעה של קנביס רפואי על אנדומטריוזיס

החברה הישראלית Gynica החלה במחקר קדם-קליני כדי לבחון את ההשפעה של קנביס רפואי על אנדומטריוזיס, תסמונת שבה רירית הרחם גדלה ומתפשטת אל מחוץ הרחם. התסמונת תוקפת בין 3% ל-10% מהנשים בגיל הפוריות והיא מתאפיינת בכאבי מחזור חזקים, דימומים כבדים, קשיי עיכול ובעיות פוריות.

חברת Gynica קיבלה רישיון ממשרד הבריאות לפיתוח מוצרי קנביס רפואי ייעודיים לנשים. החברה פועלת בשיתוף פעולה עם מעבדות לומיר, מתקן מחקר של האוניברסיטה העברית המתמקד בקנביס רפואי., ועם החברה הקנדית Strainprint המתמחה באיסוף וניתוח מידע בנוגע להשפעה של קנביס על מחלות שונות.

אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית הגורמת לכאב רב, בעיקר בזמן המחזור החודשי, והיא גם קשה לאבחון. במקרים רבים מבלבלים בין אנדומטריוזיס ובין מצבים אחרים הגורמים לכאבים באזור האגן כמו דלקת אגן, ציסטה בשחלות ואף תסמונת המעי הרגיז, שהיא אחד הסיבוכים הנפוצים של המחלה. הטיפולים המקובלים כוללים משככי כאבים להקלה על הכאב, טיפולים הורמונליים כגון גלולות למניעת היריון, גלולות פרוגסטרון הוא התקן תוך-רחמי המפריש פרוגסטרון, ובמקרים קשים גם ניתוחים לפרסקופיים ואף כריתת רחם.

נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס ומשתמשות בקנביס דיווחו על הקלה בכאבים. מטרת המחקר היא לאתר את רכיבי הקנביס הספציפיים שיכולים לטפל בבעיה. מכיוון שאנדומטריוזיס היא מחלה מורכבת, יש צורך לטפל במספר גורמים, בהם הפחתת הכאב ומניעת דלקתיות, כך אמרה ד"ר שרי שגיב, סגנית נשיא למחקר ופיתוח בחברה בריאיון ל-Times of Israel.

החוקרים כבר בדקו את השפעתם של מספר רכיבים של קנביס על תאי אנדומטריוזיס בתוך הרחם, וכבר יש להם השערה לגבי הרכיב או שילוב הרכיבים שעשויים להתמודד עם כל הגורמים של המחלה, ולא רק להקל על הכאב. המידע הזה נשמר בסודיות עד לרישום הפטנט על התגלית. חברת Gynica מתכננת להתחיל בניסויים קליניים בהמשך השנה.

 

 

 

Check Also

מיקרודוזינג קנביס

קנביס – עכשיו גם באישור האקדמיה

לגליזציה של קנביס אומנם עדיין אינה נראית באופק, אבל אפשר לציין התקדמות באישור הכתיב הרווח …