24/05/2024
דף הבית / חדשות קנביס / פרידה מפרופ' רפאל משולם – האבא של הקנביס הרפואי

פרידה מפרופ' רפאל משולם – האבא של הקנביס הרפואי

פרופסור רפאל משולם, המדען הישראלי הידוע בזכות מחקריו פורצי הדרך על קנביס, נפטר בסוף השבוע בגיל 92. פרופסור משולם היה הראשון לבודד את הקנבינואידים, הרכיבים הכימיים המצויים בצמח הקנביס, ולחקור את השפעתם על גוף ונפש האדם. במחקריו אלה הניח את היסודות לשימוש בקנביס רפואי ולתעשיית הקנביס הישראלית.

פרופ' משולם נולד בבולגריה בשנת 1930 ועלה לישראל עם משפחתו בגיל 19. הוא למד לתואר שני בביוכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, וקיבל דוקטורט במכון ויצמן למדע בשנת 1958. עבודת המחקר שלו עסקה בכימיה של סטרואידים.

בשנות ה-60 החל להתעניין ברכיבים הכימיים של צמח הקנביס, שהיה אז לא חוקי ודי מסתורי. הוא היה המדען הראשון לזהות ולבודד את ה-THC, הרכיב הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח הקנביס, האחראי, בין השאר על ההשפעה האופורית שהוא משרה במשתמשים. בהמשך גם גילה את ה-CBD ו-CBG. פרופ' משולם גם אחראי על גילוי המערכת האנדוקנבינואידית בגוף האדם, הממלאת תפקיד משמעותי בוויסות תהליכים פיזיולוגיים.

מחקריו של פרופ' משולם סללו את הדרך לפיתוח קנביס רפואי לטיפול במגוון רחב של מחלות ומצבים רפואיים, החל מכאב כרוני ופוסט טראומה ועד סרטן ואפילפסיה. כמו כן, מחקריו עזרו לשנות את היחס לקנביס – מסם מסוכן לכאורה לתרופה היכולה לשפר את איכות החיים ואף להציל חיים.

פרופ' רפאל משולם היה דמות אהובה ומוערכת בקהילת הקנביס הרפואי, ואף זכה לזן קנביס על שמו – רפאל של חברת Peace Naturals.

Check Also

די לקידום לגליזציה - קנביס רפואי

מחאת מטופלי הקנביס הרפואי – 14.3.2021

מחאת המטופלים חוזרת לקראת הכינוס של ועדת המחירים המשותפת של משרדי האוצר והבריאות בנושא הקנביס הרפואי. נפגשים ב-14.3.2021 מול משרד האוצר