25/09/2023
דף הבית / בלוג / ה-FDA מזהיר מפני שימוש בקנביס בהיריון

ה-FDA מזהיר מפני שימוש בקנביס בהיריון

מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) פרסם לאחרונה גילוי דעת נגד השימוש בקנביס בזמן ההיריון וההנקה, כולל מוצרי CBD. ההנחיה מבוססת על מחקרים שמצאו קשר בין צריכת קנביס בהיריון ובין לידה מוקדמת, משקל נמוך בלידה ופגיעה מוחית בילדים.

בעקבות מגמת הלגליזציה של קנביס (למטרות פנאי או רפואיות), נשים רבות בוחרות להשתמש בקנביס בזמן ההיריון ואחריו כדי להתמודד עם סימפטומים אופייניים כמו בחילה, כאבים ודיכאון אחרי לידה. לפי מחקר אחד, רק בארצות הברית שיעור הנשים ההרות שהשתמשו בקנביס הכפיל את עצמו מ-3.4% בשנים 2002–2003 ל-7% ב-2016–2017.

קנביס והיריון - הנחיות FDA

אומנם קנביס רפואי נמצא יעיל ובטוח לטיפול בסימפטומים דומים עבור האוכלוסייה הכללית, בהם חולי סרטן הסובלים מבחילות והקאות בעקבות טיפולים כימותרפיים, אבל אין די מידע על השפעת הקנביס על נשים בהיריון ועל עובריהן. חלק מהמחקרים בנושא נעשו על בעלי חיים ואחרים לא העלו ממצאים חד-משמעיים.

בהודעתם ציטטו ה-FDA מחקר שמצא כי הרכיב הפסיכואקטיבי בקנביס, THC, עובר דרך השליה ויכול לגרום ללידה מוקדמת וכן לפגוע בהתפתחות המוח של העובר. עוד נמצא כי THC יכול לעבור לתינוק דרך חלב האם. ה-FDA גם הזכירו מחקר שמצא קשר בין שימוש בקנביס בהיריון ולידה מוקדמת.

מחקרים אחרים מצאו קשר בין שימוש בקנביס בהיריון ובין משקל נמוך בלידה. מחקרים אחרים הראו ששימוש בקנביס בהיריון עלול להשפיע על התפתחות המוח של העוברים, ומצאו כי ילדים שנחשפו לקנביס בזמן הרחם סבלו יותר מדיכאון, הפרעות קשב והיפראקטיביות ומבעיות זיכרון בהשוואה לילדים של לא מעשנות.

עם זאת, המחקרים האלה לוקים בחסר מכיוון שאין מידע מדויק על כמות ותדירות הקנביס שנצרכה, על רמות ה-THC ו-CBD במוצרי הקנביס ועל איכותם. ומכיוון שקנביס עדיין מסווג כסם מדרגה ראשונה, המחקרים הקליניים עליו ועל השפעותיו הבריאותיות מוגבלים. לכן, ה-FDA ממליצים באופן גורף להימנע משימוש בקנביס בזמן ההיריון.

 

 

Check Also

מיקרודוזינג קנביס

קנביס – עכשיו גם באישור האקדמיה

לגליזציה של קנביס אומנם עדיין אינה נראית באופק, אבל אפשר לציין התקדמות באישור הכתיב הרווח …