25/09/2023
דף הבית / בלוג / קנביס או מריחואנה – האם השם משפיע על התמיכה בלגליזציה?

קנביס או מריחואנה – האם השם משפיע על התמיכה בלגליזציה?

קנביס או מריחואנה

האם שימוש בשם המדעי "קנביס" במקום בכינוי השנוי במחלוקת "מריחואנה" ישנה את דעת הקהל לגבי לגליזציה של הצמח? לפי מחקר חדש התשובה היא שלילית: לרוב האנשים לא אכפת מהשם, וההבחנה היחידה שהם עושים היא בין קנביס רפואי/מריחואנה רפואית וקנביס/מריחואנה.

תומכי לגליזציה בארצות הברית סבורים שכדי להרחיב את התמיכה בלגליזציה של קנביס יש להפסיק להשתמש בביטוי "מריחואנה", בעל ההיסטוריה הגזענית :את הביטוי אימצו מתנגדים לשימוש בסמים בהנחה שהצליל הזר האקזוטי שלו ירחיק ממנו משתמשים לבנים.

חוקרים מאוניברסיטת ואנדרבליט שבנאשוויל, טנסי בחנו את הסוגייה הזאת במחקר חדש. במחקר נשאלו 1,600 אמריקאים בוגרים לגבי דעותיהם במגוון נושאים הקשורים לשימוש בקנביס/מריחואנה בהם לגליזציה, קבלה מוסרית, סובלנות לשימוש בסמים, נזקים, סטראוטיפים של משתמשים ועוד. הנשאלים נחלקו לארבע קבוצות, וכל קבוצה נשאלה אותן שאלות ביחס למונח אחר: קנביס, מריחואנה, קנביס רפואי ומריחואנה רפואית.

האם יש הבדל בתפיסה של קנביס לעומת מריחואנה? תוצאות המחקר

  • לא נמצא הבדל משמעותי בין שיעורי התומכים בלגליזציה בקנביס לעומת מריחואנה: 50.1% מהנשאלים תמכו בלגליזציה במריחואנה לעומת 50.3% בלגליזציה בקנביס.
  • נמצא הבדל מסוים בתשובה לשאלה לגבי תמיכה בלתי מסויגת בלגליזציה:3% מהנשאלים תומכים במידה רבה בלגליזציה של קנביס לעומת 26% התומכים במידה רבה בלגליזציה של מריחואנה.
  • שיעורי התמיכה עלו משמעותית בשאלות על לגליזציה של קנביס ומריחואנה רפואיים.
  • לא נמצא הבדל משמעותי ביחס לגבי הקבלה החברתית של השימוש בסם: בעיני 43.8% שימוש במריחואנה הוא מקובל מבחינה מוסרית לעומת 44.3% בקנביס.
  • אותו מספר נשאלים יוטרד מפתיחה של בית מרקחת ייעודי לקנביס או מריחואנה, וגם מהידיעה על מורים המעשנים קנביס או מריחואנה מחוץ לשעות העבודה.
  • לא נמצאו הבדלים בתפיסות לגבי התמכרות לקנביס או למריחואנה ולנזקים אחרים, בהם מעבר לסמים יותר קשים או עישון בזמן נהיגה.
  • נמצאו הבדלים ניכרים בתפיסות לגבי סטריאוטיפים של מעשני קנביס ומריחואנה לעומת צרכני קנביס ומריחואנה רפואיים: הראשונים נתפסו על ידי הנשאלים כילדותיים ועצלנים, והאחרונים תוארו כנים וחולים.

לסיכום, ממצאי המחקר לא תומכים בתפיסה ששינוי השם יוביל לשינוי התפיסות בציבור הרחב, אבל הם מוכיחים שהציבור ברובו לא מתנגד ללגליזציה – של קנביס, מריחואנה, למטרות רפואיות ואחרות.

מקור: https://www.marijuanamoment.net/calling-it-cannabis-instead-of-marijuana-doesnt-boost-legalization-support-study-finds/

Check Also

מיקרודוזינג קנביס

קנביס – עכשיו גם באישור האקדמיה

לגליזציה של קנביס אומנם עדיין אינה נראית באופק, אבל אפשר לציין התקדמות באישור הכתיב הרווח …