22/07/2024
דף הבית / בלוג / האם קנביס עוזר לדיכאון? לפי מחקר חדש לא בהכרח

האם קנביס עוזר לדיכאון? לפי מחקר חדש לא בהכרח

האם קנביס עוזר בטיפול בבעיות נפשיות כמו דיכאון, חרדה ופוסט טראומה? אף על פי שאנשים רבים מוכנים להישבע שקנביס שיפר את בריאותם הנפשית הרבה יותר מתרופות מרשם, מחקר חדש מטיל ספק בהנחה הזאת.

צוות חוקרים אוסטרליים ניתח את התוצאות של 83 מחקרים שונים שבחנו את ההשפעה של קנביס רפואי על מצבים נפשיים שונים, בהם חרדה, דיכאון, תסמונת טורט, פוסט טראומה, הפרעות קשב וריכוז ופסיכוזה (חלקם אף מזכים את הלוקים בהם ברישיון לקנביס רפואי בישראל). סקירת המחקרים אומנם לא שללה לחלוטין את ההשפעה החיובית של הקנבינויאידים על בריאות הנפש, אבל המסקנה הכללית היא שיש מעט ראיות ליעילות של CBD או קנביס רפואי לטיפול בהפרעות נפשיות.

קופסת טישו - קנביס ובריאות הנפש

החוקרים ציינו כמה ממצאים חיובים בקשר בין קנביס ובריאות הנפש. לדוגמה, קנביס רפואי יכול להקל על התסמינים של חרדה ופוסט טראומה. אבל, מכיוון שקנביס רפואי לרוב ניתן לחולים שאצלם הקשיים הנפשיים הם תסמינים או תופעות לוואי של מחלות אחרות (כמו סרטן, תסמונות כאב או מחלות נירולוגיות), קשה לשייך בוודאות את השיפור במצבם הנפשי לרכיבי הקנביס. כך לדוגמה, חולה סרטן שיסבול פחות מבחילות בעקבות השימוש בקנביס יחוש גם שיפור במצבו הנפשי. התוצאה הזאת היא כמובן חיובית, אבל אי אפשר לקשר ישירות בין צריכת הקנביס לטיפול בדיכאון.

החוקרים גם ציינו כי שימוש בקנביס לא רפואי (כלומר, כזה הנקנה "ברחוב" ויוצר בתנאים שלא עברו פיקוח) אף עשוי להחמיר את התסמינים של הסובלים מבעיות נפשיות. אנשים רבים מטפלים בעצמם בדיכאון ובחרדה באמצעות קנביס לא מפוקח ולא חוקי, וקשה לעקוב אחרי מגוון המוצרים הזמינים בשוק והרכיבים שלהם.

לסיכום, המסקנה העולה מסקירת המחקרים היא שיש צורך במחקרים נוספים על הקשר בין קנביס ובריאות הנפש. אף על פי שאנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני דיכאון וחרדה ומדווחים על השפעה חיובית, אין די ממצאים שיוכיחו את התועלת של CBD, THC או השילוב ביניהם לטיפול בבעיות נפשיות אלה או אחרות.

לקריאת המחקר: https://www.thelancet.com/journals/lanpsy/article/PIIS2215-0366(19)30401-8/fulltext

 

Check Also

קנביס וחרדה

האם קנאביס מפחית או מגביר חרדות?

אנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני חרדה. מה אומר המחקר על השפעת הקנביס על חרדות? ובאילו מצבים קנביס עלול להגביר חרדות?