25/09/2023
דף הבית / בלוג / לגליזציה של קנביס צמצמה את המכירות של כדורי שינה

לגליזציה של קנביס צמצמה את המכירות של כדורי שינה

שינה וקנביס

בקהילה המדעית אומנם עדיין אין הסכמה לגבי היעילות של קנביס לטיפול בהפרעות שינה, אבל מחקר חדש מראה כי בעקבות הלגליזציה של קנביס בקולורדו פחת השימוש בתרופות שינה ללא מרשם.

את המחקר ערכו חוקרים מאוניברסיטאות בניו מקסיקו ובקליפורניה והוא פורסם בגיליון דצמבר של כתב העת Complementary Therapies in Medicine. החוקרים ניתחו נתוני מכירות של תרופות ללא מרשם ועזרי שינה טבעיים שנאספו מחנויות ורשתות שיווק בקולורדו, שבה יש לגליזציה מלאה מינואר 2014. המחקר בחן את נתוני המכירות מדצמבר 2013 ועד דצמבר 2014.

האם קנביס יכול להחליף כדורי שינה? תוצאות המחקר

תוצאות המחקר הראו שעד פתיחת בית המרקחת הייעודי הראשון לקנביס בקולורדו לא היה שינוי כלשהו במכירות של עזרי שינה. אבל לאחר הפתיחה ירד נתח השוק בעקביות עם כל חודש פעילות, והירידה נמשכה ככל שנפתחו עוד בתי מרקחת. הנפגעים העיקריים היו דיפנהידרמין (נמכר בישראל בשמות המסחריים אקמול לילה ודקסמול PM) ודוקסילאמין (טונייט, סליפ אייד).

  • המחקר מראה לראשונה קשר שלילי בין לגליזציה לקנביס למטרות פנאי (recreational) ובין מכירות של תרופות שינה ללא מרשם. נתון זה יכול להצביע על כך שלפחות חלק מצרכני הקנביס לא משתמשים בקנביס למטרות הנאה ומטפלים בעצמם באמצעות קנביס.
  • אף על פי שאין ממצא קליני ישיר לגבי היעילות של קנביס לשינה, תוצאות המחקר מראות כי מספר רב של אנשים החליפו את תרופות השינה בקנביס. אחת הסיבות האפשריות לכך היא שהשימוש בקנביס מקל על מצבים הפוגעים באיכות השינה, כמו חרדה.
  • תוצאות המחקר תואמות תוצאות של מחקרים אחרים שמצאו שלגליזציה של קנביס מפחיתה את השימוש בתרופות מרשם ממשפחת האופיואידים, שגם הן משמשות, בין היתר, לטיפול בקשיי שינה.

בהודעה של כותבי המחקר נכתב כי לתוצאות יכולות להיות השלכות מההיבט הרפואי, הכלכלי ומההיבט של בריאות הציבור. "חשוב שהקהילה הרפואית תבין שהמחסור בהדרכה רפואית לא מונע בהכרח שימוש רפואי. את המחסור במידע ממלאים פורומים ברשת ובתי מרקחת למכירת קנביס ואנשים נאלצים לקחת את הטיפול לידיים".

 

 

Check Also

קנביס רפואי - שמן ותפרחת

החרגת CBD מפקודת הסמים בישראל

היום (28 בפברואר, 2022) במסגרת הקראת הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצבעות, צפוי …