25/09/2023
דף הבית / בלוג / קנביס מפחית צריכה של משככי כאבים אופיואידים

קנביס מפחית צריכה של משככי כאבים אופיואידים

האם קנביס רפואי יכול להפחית את השימוש במשככי כאבים אופיואידים להקלה על כאבים כרוניים? לפי מחקר חדש שימוש יומיומי בקנביס להקלה על מצבי כאב כרוני מצמצם משמעותית את השימוש לרעה באופיואידים לא חוקיים כמו הרואין.

opiods vs cannabis

חולים הסובלים מתסמונת כאב לא מאובחנות או לא מטופלות נוטים להשתמש בסמים כדי להקל על הכאב, ובכך הם מגדילים את הסיכון למות ממנת יתר של סמים מקבוצת האופיואידים, בהם הרואין, מורפין ואופיואידים סינתטיים כמו פנטניל.

את המחקר ערכו קבוצת חוקרים מקנדה ומארצות הברית, והוא פורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי PLOS One. החוקרים ניתחו מגמות בשימוש בסמים בקרב כ-1,100 חולים בכאב כרוני במשך תקופה של שנתיים וחצי (בין אמצע 2014 ועד סוף 2017).

הקשר בין קנביס לאופיאודים בקרב הסובלים מכאב כרוני

תוצאות המחקר הצביעו על קשר שלילי בין שימוש תכוף בקנביס ושימוש תכוף באופיואידים. החוקרים נעזרו במודל סטטיסטי לניתוח הנתונים והגיעו למסקנה כי לחולים שהשתמשו בקנביס מדי יום היה סיכוי נמוך ב-50% לצרוך אופיואידים לא חוקיים בהשוואה לאלו שלא השתמשו בקנביס. לשימוש אקראי בקנביס לא הייתה השפעה דומה על שימוש יומיומי באופיואידים. לפיכך, החוקרים מעריכים שקנביס יכול לשמש כתחליף לאופיואידים בקרב משתמשים בסמים הסובלים מכאב כרוני.

המחקר מצטרף למספר מחקרים שמצאו כי קנביס מפחית את השימוש בתרופות מרשם ממשפחת האופיואידים. המחקר גם תומך בגישה שלפיה הרחבת הלגליזציה של קנביס תסייע במיגור משבר האופיואידים בארצות הברית, שרק ב-2018 גרם למותם של 70,000 אנשים.

 

Check Also

קנביס רפואי - שמן ותפרחת

החרגת CBD מפקודת הסמים בישראל

היום (28 בפברואר, 2022) במסגרת הקראת הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצבעות, צפוי …