22/07/2024
דף הבית / בלוג / מחקר חדש: רוב רופאי הכאב בעד קנביס רפואי

מחקר חדש: רוב רופאי הכאב בעד קנביס רפואי

רוב רופאי הכאב בישראל בעד מתן קנביס רפואי לטיפול בכאב, כך לפי סקר מקיף שנערך בארץ ופורסם בחודש שעבר ב-Journal of Pain Research. זה המחקר הראשון שהתמקד ברופאים הרושמים למטופליהם קנביס רפואי כעניין שבשגרה ועוקבים אחריו תוצאותיו, ומטרתו היא לייצר מקור ידע המבוסס על ניסיון קליני מצטבר.

במסגרת המחקר, נשלח שאלון מקוון לרופאים ישראלים המתמחים ברפואת כאב. השאלון הורכב משאלות רב-ברירתיות שנגעו בשלושה נושאים עיקריים: הניסיון האישי של הרופאים, התפקיד של קנביס ברפואת כאב ולגליזציה של קנביס ושימוש בו למטרות רפואיות.

64% מרופאי הכאב בישראל הגיבו לפנייה להשתתף במחקר. כמעט כולם רושמים קנביס רפואי למטופליהם, ולרובם יש יחס חיובי כלפי קנביס. 63% מבין המשתתפים מצאו את הקנביס יעיל במידה בינונית עד גבוהה; 56% מהם נתקלו בתופעות לוואי מתונות או אפסיות, ורק 5% מהנחקרים תופסים את הקנביס כמזיק במידה רבה. 12% דירגו את הקנביס כמסוכן יותר ממשככי כאבים אופיאטיים. 45% יעדיפו קנביס רפואי עבור עצמם או עבור בני משפחה. 54% מהמשתתפים במחקר תומכים בלגליזציה של קנביס בישראל.

עמדות רופאי כאב לגבי קנביס רפואי - תוצאות מחקר

ההתוויות הנפוצות לרישום קנביס כתרופה הן כאב נוירופתי, כאב אונקולוגי, כאבי מפרקים וכל כאב כרוני. התוויות הנגד העיקריות היו סכיזופרניה, היריון והנקה, וגיל צעיר מ-18.

תוצאות המחקר מצביעות על יחס חיובי של רופאי כאב לקנביס, ולפי ניסיונם, רובם מוצאים אותו יעיל ובטוח יחסית. לפיכך, כותבי המחקר ממליצים על שינוי התפיסה הרואה בקנביס מוצא אחרון לטיפול בכאב.

לקריאת המחקר: https://www.dovepress.com/personal-experience-and-attitudes-of-pain-medicine-specialists-in-isra-peer-reviewed-article-JPR

Check Also

קנביס וחרדה

האם קנאביס מפחית או מגביר חרדות?

אנשים רבים משתמשים בקנביס כדי להקל על תסמיני חרדה. מה אומר המחקר על השפעת הקנביס על חרדות? ובאילו מצבים קנביס עלול להגביר חרדות?