25/09/2023
דף הבית / בלוג / מחקר חדש: קנביס מעכב את הזדקנות המוח

מחקר חדש: קנביס מעכב את הזדקנות המוח

ההשפעה של קנביס על יכולות הזיכרון והקשב של אנשים צעירים לא ידועה כחיובית דווקא. אבל מחקר חדש מראה כי לקנביס יכולה להיות השפעה הפוכה על היכולות הקוגניטיביות של מבוגרים, לפחות עכברים מבוגרים. את המחקר ערכו במשותף חוקרים מאוניברסיטת בון בגרמניה והאוניברסיטה העברית בירושלים, וממצאיו הראו כי צריכה של מינונים קטנים של THC, החומר הפסיכואקטיבי הפעיל בקנביס, הפכה את תהליך ההזדקנות במוח והשיבה את יכולות הלמידה והזיכרון.

כמו כל איבר אחר בגוף, גם המוח מזדקן, ויכולות קוגניטיביות רבות דועכות עם הגיל. הירידה ביכולת ללמוד דברים חדשים או להתרכז בכמה פעולות בו-זמנית היא טבעית, אבל היא יכולה להוביל לדמנציה. חוקרים רבים חיפשו דרכים להאט את תהליך ההזדקנות של המוח או להחזיר אותו לאחור. אל התגלית הזו הגיעו צוות החוקרים די במקרה.

החוקרים עסקו במחקר של המערכת הקנבינואידית ביונקים, המעורבת, בין היתר, באיזון תגובות הגוף לסטרס. צריכת קנביס משפיעה עלינו דרך חיקוי הפעולה של המולקולות במערכת, וכך היא מרגיעה אותנו. החוקרים גילו שעכברים בעלי מוטציה גנטית הפוגעת בתפקוד המערכת הקנבינואידית מזדקנים במהירות רבה יותר מעכברים רגילים, והירידה ביכולות הקוגניטיביות שלהם ניכרת הרבה יותר. מכאן התחילו צוות החוקרים לתהות אם ההשפעה של קנביס יכולה להיות גם הפוכה.

קנביס לשיפור תפקוד קוגנטיביים

לשם כך, החוקרים נתנו בכל יום מינון קבוע של THC לשלוש קבוצות של עכברים: צעירים (בני חודשיים), בגיל העמידה (בני שנה) וזקנים (בני שנה וחצי). מינון ה-THC היה נמוך מדי שתהיה לו השפעה פסיכואקטיבית על העכברים.

אחרי חודש בחן הצוות את היכולות של העכברים להשלים משימות קוגניטיביות, כמו למצוא את דרכם בתוך מבוך וכדומה. בקבוצת הבקרה, זו שלא קיבלה THC, הביצועים של העכברים הצעירים היו טובים בהרבה מאלו של המבוגרים והזקנים. אבל בקבוצה שקיבלה THC, התפקוד של העכברים בגיל העמידה והזקנים היה זהה לזה של העכברים הצעירים.

אבל על העכברים הצעירים ההשפעה של הקנביס הייתה שלילית: בכמה תפקודים הייתה ירידה בביצועים של העכברים הצעירים שקיבלו THC. גם בקרב בני אדם צעירים נמצאה ירידה ביכולות הלמידה והזיכרון שעות ולפעמים גם ימים אחרי עישון קנביס. אבל בג'וינט ממוצע מינון ה-THC יהיה גבוה בהרבה מזה שניתן לעכברים.

הממצאים מראים שמינון גבוה מדי ונמוך מדי יכול להזיק. המערכת האנדוקנבינואידית פעילה במיוחד אצל עכברים (ואנשים) צעירים, לכן עודף THC יכול לגרום לגירוי יותר, ולהפך: בעכברים מבוגרים הפעילות של המערכת האנדוקנבניאידית נמצאת בירידה, לכן מעט THC יכול להחזיר אותה לרמה האופטימלית.

קבוצת החוקרים מתכננת להמשיך את הניסוי גם בבני אדם כדי לגלות האם מינונים נמוכים של THC יכולים להועיל גם לבני אדם מבוגרים, ואם כן, מאיזה גיל תורגש ההשפעה החיובית. החוקרים מדגישים כי יש חשיבות למינונים, ושלעישון קנביס, פעולה המקשה למדוד את כמויות ה-THC הנכנסות לגוף, עשויה להיות השפעה אחרת.

לקריאת המחקר ב- Nature Medicine.

למידע נוסף על מיקרו-דוזינג של קנביס.

Check Also

קנביס רפואי - שמן ותפרחת

החרגת CBD מפקודת הסמים בישראל

היום (28 בפברואר, 2022) במסגרת הקראת הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצבעות, צפוי …