09/08/2020
דף הבית / בלוג / קנביס רפואי לטיפול במחלת קרוהן

קנביס רפואי לטיפול במחלת קרוהן

קרוהן היא מחלת מעי דלקתית הנפוצה בקרב שתי קבוצות גיל עיקריות: בני נוער ומבוגרים צעירים וכן בקרב בני 60–80. המחלה פוגעת בעיקר במעי הדק, אבל היא יכולה לפגוע בכל חלקי מערכת העיכול. מחקרים מראים שקנביס מפחית את הדלקתיות במערכת העיכול, ובמקרים מסוימים אף עוזר לחולים להשיג הפוגה לטווח ארוך.
 

קרוהן קנביס

 

מהי מחלת קרוהן?

קרוהן היא אחת ממחלות המעי הדלקתיות והיא גורמת לדלקות ברירית של מערכת העיכול, החל מחלל הפה ועד לפי הטבעת. למחלת קרוהן יש בסיס גנטי, והיא נפוצה ביותר בקרב אנשים ממוצא יהודי. לפי הערכות, בישראל יש כ-30 חולי קרוהן, ובארצות הברית כ-700,000 איש חולים במחלה. קרוהן היא מחלה כרונית, והחולים בה סובלים מכאבי בטן, דימום רקטלי, שלשולים, חום, ירידה במשקל, תשישות ותת-תזונה.

למחלת קרוהן אין תרופה, אבל טיפולים מסוימים יכולים להקל על הסימפטומים ואף להביא להפוגה במחלה. הטיפולים יכולים לכלול תרופות אנטי-דלקתיות, אנטיביוטיקה, סטרואידים וכן תרופות נגד שלשול ומשככי כאבים להקלה בסימפטומים. אם המחלה אינה מגיבה לתרופה, החולים צריכים לעבור ניתוח.

 

מחקרים על השפעת הקנביס על קרוהן

בכמה מחקרים נמצא שקנביס יכול לטפל בסימפטומים האופייניים לקרוהן. לקנבינואידים הפעילים בצמח הקנביס השפעה אנטי-דלקטית ולכן הם יכולים להקל על הכאבים, הבחילות ותחושות של אי-נעימות.

במחקר שנערך ב-2012 חולים במחלות מעי דלקתיות קיבלו קנביס למשך שלושה חודשים. החולים דיווחו על שיפור בתחושה הכללית, בתפקוד החברתי, ביכולת לעבוד, וכן על הקלה בכאב ובדיכאון. בנוסף, הם דיווחו על עלייה במשקל ובמדד מסת הגוף (BMI).

במחקר מ-2013, חולים במחלות מעי דלקתיות דיווחו ששימוש בקנביס עזר להם מאוד בהקלה על כאבי בטן, בחילות ושלשולים. במחקר אחר מאותה שנה קנביס גם נמצא יעיל בשיפור התיאבון והשינה בקרב חולי קרוהן. ממחקרים אלו גם נמצא שקנביס מקטין את הצורך של חולי קרוהן בתרופות אחרות.

 

טיפול בקרוהן - קנביס

בנוסף, המחקר מעריך שקנביס יכול להיות אפקטיבי בהשגת הפוגה במחלת הקרוהן לטווח הארוך. במחקר אחד נמצא שצריכת קנביס עשיר ב-THC הביא לשיפור משמעותי בקרב 10 מבין 11 חולים במחלת קרוהן פעילה, ללא כל תופעות לוואי. 5 מתוך 11 החולים אף הגיעו להפוגה מלאה.

 

קנביס רפואי לקרוהן בישראל

טיפול בקנביס למחלת קרוהן מאושר בכמה מדינות בארצות הברית וגם בישראל, בתנאים הבאים:

  • חולים בקרוהן פעיל ומוכח
  • לאחר שנכשלו טיפולים תרופתיים מקובלים: אימונומודולטור אחד לפחות לתקופה מינימלית של שלושה חודשים ונוגד TNF אחד לפחות במנת העמסה מלאה.
  • שלילת האופציה לניתוח של הסרת חלק המעי החולה.

הבקשה לרישיון לקנביס רפואי תוגש על ידי רופא מומחה בגסטרואנטרולוגיה, המטפל בחולה שלושה חודשים לפחות בצירוף תיעוד הטיפולים הקודמים ופירוט הסיבה לשלילת הניתוח.

by transmitdistort on DevianArt
by transmitdistort on DevianArt
 

זני קנביס רפואי לטיפול בקרוהן

חולי קרוהן המשתמשים בקנביס רפואי לרוב מדווחים על הקלה בכאבים עוויתיים וכן על שיפור התיאבון. לכן, זני אינדיקה נחשבים ליעילים יותר עבור חולי קרוהן בגלל השפעתם המשחררת על השרירים.

Check Also

COVID19

קנביס רפואי כגיבור הקורונה?

האם קנביס הוא התרופה לקורונה? חברות קנביס רפואי נכנסות לתחום מחקר הקורונה. מהם הממצאים והאם יש סיכוי לתרופה?