25/09/2023
דף הבית / בלוג / השוואת מחירי קנביס רפואי בעולם

השוואת מחירי קנביס רפואי בעולם

מחיר הקנביס הרפואי היה אחד הטריגרים למחאה שהתעוררה נגד רפורמת הקנביס הרפואי של משרד הבריאות. לפני הרפורמה היה מחירו של הקנביס הרפואי קבוע ועמד על סכום של 370 שקלים בחודש, בלי קשר לכמות הנצרכת. הרפורמה קבעה מחיר של 150 שקלים לכל 10 גרם קנביס, ובכך העלתה משמעותית את מחיר התרופה עבור חולים הנזקקים לכמות גבוהה מ-20 גרם בחודש.

גם במדינות אחרות קנביס רפואי הוא יקר למדי (בוודאי בהשוואה לקנביס לא רפואי ולא חוקי). המטופלים לרוב נדרשים לשאת בעלויות נוספות כמו תשלום לרופאים פרטיים עבור קבלת המרשם. בנוסף, הביטוח הרפואי וסל התרופות לרוב לא מכסים את ההוצאות, והמטופלים נאלצים לממן מכיסם את העלויות הגבוהות או לקנות קנביס מסוחרים לא מורשים.

מחירי קנביס רפואי

מה מחיר הקנביס הרפואי במדינות אחרות שבהן הוא חוקי?

מחירי קנביס רפואי בארצות הברית

בארצות הברית מחירי הקנביס משתנים לפי המדינה, בית המרקחת, איכות החומר, המיסים ועוד גורמים. בדרך כלל המחיר לגרם יהיה נמוך יותר ככל שקונים כמות גדולה יותר.

נכון לאוקטובר 2019, המחיר הממוצע לאונקיית קנביס (Ounce, כ-28 גרם) הוא כ-319 דולר, כלומר כ-114 דולר ל-10 גרם. באורגון מחיר הקנביס הוא הנמוך ביותר (210.4$ לאונקיה) ובמחוז קולומביה – הגבוה ביותר (595.56$ לאונקיה).

קנביס רפואי אפשר להשיג גם בצורה מרוכזת, כמו שמן, שעווה, דאב וכדומה. מיצויי קנביס הם לרוב יותר חזקים מתפרחות, ומחירם נע בין 20$ ל-60$ לגרם.

תמציות קנביס לרוב נמכרות בבקבוקים של כ-30 גרם, ומחירן נע בין 15$ ל-50$ לבקבוק, תלוי במינון הקנבינואידים.

קנביס נמכר גם במוצרי מזון שונים, מעוגיות וסוכריות גומי ועד פיצות, שוקולד ואפילו חטיפים לכלבים, ובתחום זה טווח המחירים מאוד רחב. לדוגמה, מחיר של חבילת סוכריות גומי תעלה כ-20$, חפיסת שוקולד מריר כ-30$, חבילת עוגיות כ-20$.

הוצאות נוספות למטופלי קנביס רפואי כוללות:

– ביקור אצל רופא לקבלת מרשם – 80$–200$ לביקור ראשון; המחירים יורדים לביקורים חוזרים לחידוש המרשם.

– ציוד לשימוש בקנביס – ניירות גלגול, מקטרות עישון, ופורייזרים וכו'.

קנביס רפואי לא מכוסה על ידי הביטוח הרפואי גם במדינות בארצות הברית שבהן השימוש בו הוא חוקי.

 

קנביס רפואי באנגליה

בממלכה המאוחדת ניתן מרשם לקנביס רפואי רק לחולים בצורות קשות של אפילפסיה או לחולי סרטן. מטופלים רבים פונים למרפאות פרטיות כדי לקבל מרשם לקנביס רפואי מיובא, והעלויות יכולות להסתכם באלפי פאונד בחודש עבור חולים קשים. לדוגמה, המטופלת הראשונה שקיבלה מרשם לקנביס רפואי באנגליה, בת 32 שסבלה מפיברומיאלגיה, שילמה 2,500 פאונד עבור המרשם ואספקה של שלושה חודשים.

 

קנביס רפואי בקנדה

בקנדה מחירי הקנביס משתנים אצל כל מפיץ מורשה. אצל חלקם יש מחיר קבוע פר גרם, ואצל אחרים התמחור הדרגתי ונקבע לפי רכיבים, עלויות ייצור ומשתנים נוספים. טווח המחירים לקנביס רפואי הנמכר בבתי מרקחת ייעודיים נע בין 9$ ל-12$ לגרם ובין 142$ ל-183$ לאונקיה; המחירים לקנביס שנמכר "ברחוב" ולא עבר פיקוח יהיו לרוב נמוכים יותר.

 

קנביס רפואי באוסטרליה

באוסטרליה מחירי הקנביס לשימוש רפואי נמצאים במגמת ירידה מאז הוא נעשה חוקי והיצע המוצרים גדל. עם זאת, שלא כמו תרופות אחרות, קנביס רפואי לא מכוסה על ידי סל התרופות הממשלתי (Pharmaceutical Benefits Scheme) והחולים נדרשים לממן את הטיפול מכיסם. נכון לרבעון השלישי של 2018, מטופלים שילמו בממוצע כ-297$ בחודש עבור קנביס רפואי, תלוי במינון שנרשם על ידי הרופא. חולי אפילפסיה, הצורכים מינונים גבוהים של קנביס רפואי, יכולים להגיע להוצאות של 992$ בחודש.

 

ואיפה אפשר להשיג קנביס רפואי בחינם?

החל מינואר 2020, מטופלים בסיציליה, איטליה יוכלו לקבל קנביס רפואי בחינם. שר הבריאות המחוזי חתם על צו המורה לממשלה המחוזית לכסות את כל ההוצאות הכרוכות בשימוש בקנביס רפואי, כולל התשלום לרופא לקבלת המרשם ולבתי המרקחת המורשים לקניית התרופה. קנביס רפואי חוקי באיטליה משנת 2013, והוא נרשם בעיקר לחולים בתסמונות כאב כרוני ונוירופטי, טרשת נפוצה ושיתוק מוחין.

 

מקורות

https://www.statista.com/statistics/589688/medical-marijuana-prices-by-state/

https://www.medicalmarijuanainc.com/marijuana-sizes-prices/

https://health.costhelper.com/medical-cannabis.html

http://budzu.com/prices/ca

https://www.nhs.uk/conditions/medical-cannabis/

https://feed-the-birds.com/news/first-medicinal-cannabis-prescription-made-uk-costing-patient-2500/

https://lift.co/magazine/the-cost-of-medical-cannabis-in-canada

https://cannabisaccessclinics.com.au/wp-content/uploads/2019/06/CAC_MedicinalCannabisPricingAnalysis_Online.pdf

https://www.thelocal.it/20200121/medical-marijuana-is-now-free-of-charge-in-sicily

 

* פורסם במקור ב-5 בנובמבר, 2019

 

Check Also

קנביס רפואי - שמן ותפרחת

החרגת CBD מפקודת הסמים בישראל

היום (28 בפברואר, 2022) במסגרת הקראת הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצבעות, צפוי …