03/06/2020
דף הבית / בלוג / הכול על אכילת קנביס רפואי

הכול על אכילת קנביס רפואי

אכילת קנביס היא דרך נוחה ודיסקרטית לצרוך קנביס רפואי, במיוחד עבור משתמשים בעלי סבילות נמוכה לעשן. מוצרי קנביס אכילים (edibles) נעשים באמצעות ערבוב חמאת קנביס או שמן קנביס במזון, וברוב המקרים ההשפעה שלהם חזקה יותר מאשר בעישון ג'וינט, לטוב ולרע.

מוצרי קנביס אכילים יכולים בכל מיני צורות וטעמים. במקומות שבהם קנביס מאושר לשימוש רפואי או למטרות פנאי, אפשר למצוא לא רק עוגיות קנביס קלאסיות אלא גם עוגות, סוכריות גומי, חטיפי שוקולד, ממתקים ועוד. חלק ממוצרי הקנביס האכילים יכולים לכלול כמות גדולה של THC ואמורים לחלק אותם לכמה מנות, ומוצרים אחרים כוללים מינונים קטנים של THC ומיועדים לשימוש חד-פעמי. בכל מקרה, ההשפעה של אכילת קנביס היא אינדיבידואלית והיא עשויה להשתנות בין משתמש למשתמש. מכיוון שהקנבינואידים נכנסים לגוף דרך מערכת העיכול, התוצאה של אכילת הקנביס היא חזקה וממושכת יותר.

עוגיות קנביס רפואי
By Eli Christman from Richmond, VA, USA (Marijuana Cookies) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

ההבדלים בין אכילת קנביס לבין עישון או אידוי קנביס

כאמור, השפעתו של קנביס אכיל תהיה לרוב חזקה יותר בהשוואה לעישון או אידוי. הסיבה לכך קשורה להבדלים בספיגת ה-THC, הרכיב הפסיכואקטיבי בקנביס. כשאוכלים קנביס, ה-THC מחולף על ידי הכבד והופך ל-11-Hydroxy-THC, מטבוליט יעיל במיוחד בחציית המחסום דם-מוח, והתוצאה היא תחושת "היי" אינטנסיבית במיוחד. שאיפת קנביס מובילה לתהליך מטבוליזם שונה לחלוטין מכיוון שה-THC מגיע ישירות למוח במקום לעבור דרך הבטן והכבד, ואז ההשפעה מהירה יותר, אבל היא גם מתנדפת בתוך זמן קצר יותר.

אכילת קנביס נחשבת לבריאה יותר מעישון קנביס, מכיוון שהיא אינה כרוכה בסכנות הנלוות לעישון. גם אידוי קנביס נחשב לחלופה בריאה לעישון, אבל אכילה מספקת הקלה ממושכת יותר עבור אלו הסובלים מכאב כרוני, עוויתות שרירים ומצבים דומים.

בתוך כמה זמן מתחילה ההשפעה של קנביס אכיל?

בעישון או באידוי קנביס ההשפעה של הצמח היא כמעט מיידית, אפשר לדעת כמה קנביס צרכתם, וקל להגיע למסקנה שצרכתם יותר מדי. כשצורכים קנביס דרך מערכת העיכול, באכילה או בשתייה, קשה יותר לזהות את האיתותים האלה. הסיבה לכך היא שדרכי שימוש שונות נספגות בגוף במידות שונות. כך לדוגמה, סוכריות קנביס ייספגו בחלל הפה ויגיעו אל מחזור הדם הרבה יותר מהר מעוגיית קנביס.

אחרי שאוכלים מוצר קנביס כלשהו, הגוף צריך לעכל את פריט המזון ולגרום לחילוף חומרים עוד בטרם תורגש ההשפעה של הקנביס. קנביס אכיל בצורת חטיף שוקולד, לדוגמה, יעובד על ידי הכבד לפני שישפיע על המשתמש, והמשמעות תהיה משך ספיגה איטי, ושיעור גדול של THC שינופה מהמערכת.

מהירות ההשפעה של הקנביס האכיל תלויה גם בקצב חילוף החומרים של המשתמש. אנשים בעלי חילוף חומרים מהיר יכולים להרגיש את ההשפעה הרצויה בתוך שעה, ואצל אחרים ההקלה תורגש רק אחרי שעתיים או יותר.

חמאת קנביס רפואי
By Cannabis Training University (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

כמה זמן נמשכת ההשפעה של קנביס אכיל?

מוצרי קנביס לאכילה לרוב כוללים ריכוז גבוה של הצמח. לכן, משתמש מתחיל עלול לצרוך כמות גדולה מדי של קנביס גם בלי להתכוון. בגלל פרק הזמן הממושך שלוקח לקנביס להשפיע ושיעורי ה-THC הגבוהים הנמצאים במרבית מוצרי הקנביס האכילים, לא קל לדעת מהו המינון המתאים. לכן מומלץ להתחיל במינונים קטנים וללמוד מהי ההשפעה שלהם על הגוף. אמנם לא ידוע על מקרי מוות מאכילת יתר של מוצרי קנביס, אבל לעיכול קנביס במינונים גבוהים יכולה להיות השפעה שלילית ולא נעימה.

עוד נתון שיש לקחת בחשבון הוא אם מוצר הקנביס נאכל על בטן ריקה או לא. עיכול קנביס על בטן ריקה יזרז את השפעת התרופה ולהפך. עם זאת, ההמלצה היא לצרוך את הקנביס הרפואי אחרי הארוחה ולא להפך. שלא כמו בצריכת אלכוהול, אכילת מזון אחרי מנת יתר של קנביס אכיל לא תדלל את ההשפעה אלא להפך, תדחוף עוד קנביס לגוף.

מוצרי קנביס אכיל בישראל

מאז פברואר 2013 נאסר לייצר ולשווק מאכלי קנביס רפואי בישראל בגלל חששות הנובעים מתהליך הייצור והשפעותיו על החומרים הפעילים בקנביס ובגלל האפשרות שמשתמשים לא מורשים, בהם ילדים, יטעמו מהם בטעות. נמשך הייצור של עוגיות קנביס המיועדות אך ורק לילדים בעלי רישיון לשימוש בקנביס רפואי. באמצעות שמן קנביס רפואי אפשר להכין כמעט כל מאכל – החל מעוגיות חשיש קלאסיות ועד חומוס וצ'יפס קייל.

 

Check Also

קנביס רפואי בעבודה - שמן ותפרחת

קנביס רפואי במקום העבודה

מה אומר החוק לגבי עישון או אידוי של קנביס רפואי בזמן העבודה? ואיך תדברו עם המעסיק על הפסקות עישון קנביס?