08/12/2022
דף הבית / בלוג / קנביס או קנאביס?

קנביס או קנאביס?

לקנביס הרפואי כינויים רבים: מריחואנה רפואית, גראס רפואי, חשיש רפואי, מריפואנה… ובנוסף יש בלבול בכתיב של קנביס. אז איך צריך לכתוב, קנביס או קנאביס?

בקצרה, התשובה היא קנביס.

אמנם הכתיב השגור הוא קנאביס, וגם גוגל טועים ומתקנים את שאילתות החיפוש. אבל מנוע החיפוש אינו סמכות בענייני כתיב. ההשלמות האוטומטיות והתיקונים מבוססים על תדירות החיפוש ולא על כללי הדקדוק, ואפשר למצוא טעויות רבות בהשלמה האוטומטית בחיפוש בגוגל. האקדמיה ללשון העברית נחשבת לסמכות בענייני כתיב, ולפי הכללים שלה אין לאל"ף הצדקה דקדוקית במילה הזאת, והכתיב הנכון הוא קנביס (או קנבוס, למהדרין, המתייחס גם לגידולי ה-Hemp ולתוצריהם כמו חבלים וכדומה).

לפי כללי התעתיק של האקדמיה ללשון העברית יש להוסיף את האות אל"ף רק אם העדרה יכול לגרום לשיבושים בקריאה (למשל, כדי להבדיל בין קראקס לקרקס), ובעיקר במילים המורכבות משתיים או שלוש הברות. מכיוון שאיש אינו טועה בהגיית השם "קנביס", אין סיבה להשתמש בכתיב קנאביס.

שמות נוספים לקנביס

קנביס רפואי – צמח הקנביס הניתן ברישיון ומסופק בידי אחד מתשעת ספקי הקנביס הרפואי המורשים על ידי משרד הבריאות למטרות הקלה בכאב ולטיפול במגוון מחלות וסימפטומים כגון סרטן, פרקינסון, טרשת נפוצה ועוד.

מריחואנה – כינוי לתוצר של צמח הקנביס, המיוצר באמצעות ייבוש הפרחים, העלים והגבעולים של צמח נקבת הקנביס. מקור השם הוא במקסיקו, ויש לה כינויים רבים נוספים, בהם גראס, ירוק, Weed,  Mary Jane ועוד.

חשיש – עוד כינוי לתוצר של צמח הקנביס המכיל אותם רכיבים כמו של המריחואנה אבל הוא לרוב מרוכז יותר, חום בצבעו ומגיע בדרגות קושי שונות.

Check Also

קנביס רפואי - שמן ותפרחת

החרגת CBD מפקודת הסמים בישראל

היום (28 בפברואר, 2022) במסגרת הקראת הצעת חוק הסדרת השימוש בקנאביס למטרות רפואיות והצבעות, צפוי …