21/05/2022
דף הבית / בלוג / קנביס רפואי לטיפול בטרשת נפוצה

קנביס רפואי לטיפול בטרשת נפוצה

טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית ועלולה לגרום, בין השאר, לכאב כרוני, עייפות, עוויתות שרירים, קשיי תנועה ועוד. חולי טרשת נפוצה בישראל יכולים לקבל רישיון קנביס רפואי בתנאים מסוימים. איך מריחואנה יכולה לסייע בהקלה על התסמינים של טרשת נפוצה?

רקע כללי – מהי טרשת נפוצה?

טרשת נפוצה (באנגלית: Multiple Sclerosis, MS) הינה מחלה כרונית דלקתית ואוטואימונית המשפיעה על המוח ועל עמוד השדרה.
אצל החולים בטרשת נפוצה מערכת החיסון פוגעת במיאלין, חומר שומני שתפקידו לעטוף את סיב העצב ובכך להגן עליו, והפגיעה הזאת משבשת את העברת המסרים מהמוח לגוף.

תסמיני המחלה מתבטאים, בין היתר, בחולשת שרירים, קשיי ראייה, עייפות וחולשה כללית, הפרעות תנועה, תחושת נימול או הירדמות בגפיים, כאבים כרוניים ועוד. התסמינים של המחלה מקבלים ביטוי שונה אצל חולים שונים, והם עשויים להשתנות לפי מיקום הפגיעה, שלב המחלה וסוגי המחלה.

סוגים של טרשת נפוצה

  • טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית – הסוג השכיח ביותר של המחלה, המלווה בהתקפים והפוגות. בזמן ההתקפים מופיעים אחד או יותר מהתסמינים לפרק זמן של יממה או יותר, ולאחר מכן יש הקלה בתסמינים או הפוגה מלאה.
  • טרשת נפוצה מתקדמת משנית – שלב ההמשך של טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית. בסוג זה התסמינים מחמירים עם הזמן בלי קשר להתקפים. בממוצע כמחצית מהחולים בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית יפתחו טרשת נפוצה מתקדמת משנית.
  • טרשת נפוצה שפירה – מצב שבו החולה לא חווה התקף בפרק זמן של 10–15 שנים. עם זאת, גם בטרשת נפוצה שפירה החולה לא יוצא מכלל סכנה להתקפים נוספים בעתיד.
  • טרשת נפוצה מתקדמת ראשונית – הסוג הנדיר ביותר של המחלה, שבו התסמינים מחמירים מיד עם פרוץ המחלה, ללא תבנית של הפוגות והתקפים.

טיפול קונבנציונלי בטרשת נפוצה

כיום אין תרופה לריפוי טרשת נפוצה, אבל ישנן כמה תרופות המשמשות להאטת קצב התקדמות המחלה ולהפחתת התדירות בין ההתקפים. הטיפול בהתקפים הוא לרוב באמצעות סטרואידים, המפחיתים את הפעילות הדלקתית, מקצרים את משך ההתקף ומזרזים את ההפוגה.

שימוש בקנביס רפואי לטיפול בטרשת נפוצה

מספר רב של מחקרים, סקרים ועדויות אקראיות דיווחו על שיפור במצבם הבריאותי והנפשי של חולים בטרשת נפוצה בעקבות שימוש בקנביס רפואי.

במחקר מעבדה מ-2003 שבחן את פוטנציאל הריפוי של קנביס רפואי על מחלות של מערכת העצבים המרכזית נמצא כי קנבינואידים הפחיתו רעידות וספסטיות במודלים של עכברים עם טרשת נפוצה.

מחקר מ-2012 על תמציות קנביס וטרשת נפוצה הצביע על פוטנציאל בטיפול בנוקשות השרירים האופיינית למחלה באמצעות שימוש אוראלי בתמציות קנביס. המשתתפים במחקר גם דיווחו על הקלה בכאב ובעוויתות השריר ועל שיפור באיכות השינה.

קנביס רפואי אומנם אינו יכול להחליף את הטיפול התרופתי בטרשת נפוצה, אבל הוא יכול להקל על כמה מהתסמינים הנפוצים של המחלה.

הפחתת דלקתיות: לקנביס יש תכונות אנטי-דלקתיות היכולות למתן את התגובה של מערכת החיסון ולהפחית דלקתיות, ובשל כך להפחית את התסמינים האופייניים לחולי טרשת נפוצה בהם שליטה על התנועה, חולשה ועוויתות שרירים.

הקלה על כאב: קנביס נחשב למשכך כאבים יעיל והוא יכול להקל על הכאב ואי-הנוחות הנלווים לטרשת נפוצה.

הפחתת עוויתות: לקנביס גם תכונה נוגדת-עוויתות והוא יכול להפחית את התדירות ואת החומרה של עוויתות שרירים אצל חולים בטרשת נפוצה.

דיכאון והפרעות שינה: חולים רבים סובלים מדיכאון ומהפרעות שינה ויכולים להיעזר בתכונות המרגיעות של הקנביס כדי לשפר את מצבם הנפשי ואת איכות השינה.

תופעות לוואי

כמו בכל תרופה, חלק מהחולים המשתמשים בקנביס רפואי יסבלו מתופעות לוואי בהן תחושת אופוריה, תיאבון מוגבר, עייפות, בעיות עיכול, פגיעה ביכולות הקוגניטיביות ובזיכרון.

קנביס רפואי לטרשת נפוצה בישראל

משרד הבריאות מאפשר לחולי טרשת נפוצה לקבל רישיון לשימוש בקנביס רפואי רק לאחר מיצוי כל אפשרויות הטיפול התרופתי האחרות וללא שיפור במצבם.

זנים מומלצים:

  • CURE E.P1 T3/C15 – זן עשיר ב-CBD המשמש כמשכך כאבים, מרפה שרירים, מרגיע ומשפר מצב רוח.
  • אמרלד T20/C4 – זן סאטיבה דומיננטי עשיר ב-THC המסייע בשיכוך כאבים.
  • אפסילון סאטיבה T20/C4 – זן סאטיבה דומיננטי, עשיר ב-THC, בייבוא מפורטוגל.
  • Lemon Kush T15/C3 – זן אינדיקה דומיננטי, משכך כאבים ומרגיע, מתאים לשימוש לילי.

יש לקחת בחשבון שזנים ומינונים שונים עשויים להשפיע על כל חולה אחרת, וייתכן שיהיה צורך לנסות כמה זנים ומינונים עד שיימצא הזן המתאים. כמובן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התאמת הטיפול.

Check Also

קנביס ופוריות

איך קנביס רפואי משפיע על הפוריות?

איך קנביס רפואי משפיע על הזרע? האם קנביס משפיע על פוריות האישה? מה שידוע על הקשר בין קנביס ופוריות.